Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Facebook
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Facebook
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Facebook
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Facebook
Logo
Twitter
Logo
Facebook
23,876
Like Us
Twitter
9,940
Follow Us
YouTube Blog RSS Instagram Flickr

MAJOR SCOTT A. HASELDEN

PRINT | E-MAIL

Maj. Scott A. Haselden is the Commander, 56th Security Forces Squadron, Luke Air Force Base, Ariz. 

Major Haselden enlisted in the Air Force in August 1994 and later received a commission upon graduation from Officer Training School in August 2004. His assignments include serving as the Operations and Training Flight Commander, 27th Special Operations Security Forces Squadron, Cannon AFB, N.M., and Operations Officer at Moody AFB, Ga., with the 822nd SFS (re-designated as the 822nd Base Defense Squadron).  He has also served as a Flight Commander and Assistant Operations Officer at Andrews AFB, Md., and as a Flight Commander at Moody AFB.  The major has deployed three times in support of Operation Iraqi Freedom.

EDUCATION
2003 Bachelor of Science degree in sociology, University of Maryland University College
2004 Air and Space Basic Course, Air University, Maxwell AFB, Ala.
2005 Security Forces Officer Basic Course, Camp Bullis, Texas
2008 Master of Arts degree in international relations, Webster University
2011 Squadron Officer School, Air University, Maxwell AFB, Ala.

ASSIGNMENTS
1. August 2004 - November 2007, Flight Commander and Assistant Operations Officer, 89th Security Forces Squadron (re-designated the 316th Security Forces Squadron), Andrews AFB, Md. (December 2005 - June 2006, 886th Expeditionary Security Forces Squadron, Theater Internment Facility, Camp Bucca, Iraq)
2. November 2007 - June 2010, Flight Commander and Operations Officer, 822nd Security Forces Squadron (re-designated the 822nd Base Defense Squadron), Moody AFB, Ga. (March 2008 - October 2008, 887th Expeditionary Security Forces Squadron/1-179th Infantry Battalion, Camp Bucca, Iraq; June 2009 - December 2009, 887th Expeditionary Security Forces Squadron/2-127th Infantry Battalion, Camp Bucca, Iraq)
3. June 2010 - June 2013, Operations and Training Flight Commander, 27th Special Operations Security Forces Squadron, Cannon AFB, N.M.
4. July 2013 - February 2015, Section Chief, Integrated Defense and Section Chief, Contingency and Future Operations, Headquarters U.S. Air Forces in Europe, Ramstein Air Base, Germany
5. February 2015 - present, Commander, 56th Security Forces Squadron, Luke AFB, Ariz.

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS
Air Force Commendation Medal with four oak leaf clusters
Army Commendation Medal with three oak leaf clusters
Air Force Achievement Medal with oak leaf cluster
Meritorious Unit Award with three oak leaf clusters
Air Force Outstanding Unit Award with Valor device and silver oak leaf cluster
Air Force Organizational Excellence Award
Air Force Good Conduct Medal with three oak leaf clusters
Armed Forces Expeditionary Medal with bronze star
Southwest Asia Service Medal with bronze star
Iraq Campaign Medal with three bronze stars

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION
Second Lieutenant Aug. 14, 2004
First Lieutenant Aug. 14,  2006
Captain Aug. 14,  2008
Major Feb. 1,  2015

(Current as of February 2015)